china19 china19
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

Which bottle of grapefruit has the lower unit price 64oz at 3.97 or 48oz at $2.19

Respuesta :

Lauren589
Lauren589 Lauren589
  • 10-10-2016
64/64 = 1oz
3.97/64 = $0.062 per oz

48/48 = 1oz
2.19/64 = $0.034 per oz

Second option is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

What is 135 in percentage out of 100%
Please Solve 3x + 6y=27
Two railroad cars,each of mass 7650 kg and traveling 95 km/h in opposite directions, collide head-on and come to rest. How much thermal energy is produced in th
Can a trapezoid have four obtuse angles? Explain?
what is the remainder when 2x^3+3x^2+x+1 is divided by x+3
King William and Queen Mary ruled England from 1689-1702, and they originated from which country
36% of what number is 72?
half an avocado has about 160 calories. how many calories do a dozen avocado have
What is 3 2/5 minus 1 4/5?
Why do you think the law requires an immigrant to live in the United States at least five years before he or she can apply to become a naturalized citizen?