llex51727
llex51727 llex51727
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

It cost John $15.86 to buy 2.5 pounds
of ground beef. What was the cost per
pound?

Respuesta :

lollol
lollol lollol
  • 10-12-2020

Answer:

$6.34

Step-by-step explanation:

15.86 / 2.5 = 6.34

$6.34

Answer Link

Otras preguntas

What statement best describes William Clinton's political ideology? A. He was a socialist B. He was an extreme liberal C. He was a centrist D. He was an extreme
If I wanted to become a physical therapist... What high school (9th, 10th, 11th, 12th grade) education who I need?
6/5 as a mixed number
Kara answered 10% of the 40 questions on a Chinese test incorrectly. How many questions did Kara answer correctly?
On Monday Carlos ran 1/8 of a mile.in Wednesday's he ran 5/6 of a mile.carlos ran 3/8 of a mile in Friday.which day did Carlos run the furthest
What did Pericles believe/say/teach? (Include at least 4 ideas.)
Which two factors come together to create psychological suspense
Which political parties rivaled each other in America between 1834 and 1854? Choose exactly two answers that are correct. A. Whig Party B. Republican Pa
In 1975, Cambodia invaded and conquered South Vietnam
What challenges did Alexander the Great Overcome?