sabrina36047
sabrina36047 sabrina36047
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.16. Based on this information, how much should 18 eggs cost?

Respuesta :

louisandharry2912 louisandharry2912
  • 10-12-2020

Answer:

$3.24

Step-by-step explanation:

2.16 / 12 = 0.18

0.18 per egg

0.18 x 18 =3.24

18 eggs = $3.24

Answer Link

Otras preguntas

ILL MARK YOU BRAINLY PLS HELP!!!!! so i watched this film American History X and I need a deeper understanding of what its about like the morals and what it tal
Algebra question, any help is appreciated! :)
Which graph shows the solution to this system of inequalities?
Given that f(x)=2x-5 calculate the value of f(-2)
a recipe for french toast that serves 6 calls for 3/4 cup of granulated sugar, 1 cup of evaporated milk, 1/3 teaspoon of vanilla, and 12 thick slices of French
need help on both questions 50 points and branliest
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Traduzca el verbo al pretérito. **DON'T FORGET ACCENT MARKS WHERE NEEDED** Yo no ____________ (entender)nada
Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar. The following chemical equation shows the combusti
How did the United States economy change from before,during,and after World War 1?
Plz explain step by step, I'm taking Adv. Math (Algebra) It's confusing If can't explain, plz at least give right answer ✌ I will give brainliest to the best an