asiyahsparkle asiyahsparkle
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three oranges cost $2.00. Anna has $16.00. How many oranges could she buy for $16.00?

Respuesta :

mayie07
mayie07 mayie07
  • 11-12-2020
16/2 = 8 (she could buy 8 sets of 3 oranges)

8 * 3 = 24 ( in total)
Answer Link

Otras preguntas

in a given training week a swimmer completes 1/4 mile on day one 2/5 mile on day two    and 3/7 mile on day three,,
How do I solve x-y=11 2x+y=19
What is the potential energy of a 3 kilogram-ball that is on the ground?
the water pipe has a radius of 5 cm and a height of 7 cm. what volume of water does it take to fill the pipe?
compare and contrast the various adaptations of aquatic and desert plants?
Mary has 12 marbles 3/12 of the marbles are yellow and 2/12 of the marbles are blue.The rest of the marbles are green.How many marbles are green?
Mary has 12 marbles 3/12 of the marbles are yellow and 2/12 of the marbles are blue.The rest of the marbles are green.How many marbles are green?
The sum of Alan’s age and Bob’s age is 40. The sum of Bob’s age and Carl’s age is 34. The sum of Alan’s age and Carl’s age is 42. How old is Bob?
If the potential energy and the kinetic energy are not the same, where did the leftover energy go?
How to answer the following questions in spanish?? Quien batea? Con que batea?