ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of 15/4 / 58. show your reasoning
PLEASEE ANSWER QUESTION A AND B ASAPPPPPP
Have a wonderful day hopes this make u happy :)
Simplify -v + 12v. 11v 11 13v 13
Study the cartoon below. In a paragraph, explain the elements that make this cartoon satirical. What about the cartoon would prompt you to vote for the reform t
if you can, please tell how you solved !
I will give brainiest AND 50 points!!! PLEASEE ANSWER ALL thanksss 1. While freedom of the press is an important part of journalism in the United States, the
A key principle within marketing ethics, is the permission granted in the full knowledge of the likely consequences, otherwise known as
One-half the sum of two numbers is 12. One of the numbers is three more than two times the other number. What are the two numbers?help me please please please p
Math 16 The surface area of the prism is square units. All measurements in the image below are in units. (Input whole number only.) A triangular prism is shown