myleigh142
myleigh142 myleigh142
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: Allison bought 6 pounds of bananas for $10.50.

Respuesta :

BG227192
BG227192 BG227192
  • 11-12-2020

Answer:

25.3

Step-by-step explanation:

Answer Link
ryleeporter48 ryleeporter48
  • 11-12-2020
every pound is $1.75
10.50/6= 1.75
Answer Link

Otras preguntas

show work please or explain.
State the issue before the supreme court in this case. (usually ,the "issue" comes in the form of a question that is addressed to the supreme court.)
A medium can of tomato juice costs $0.92 and contains 46 ounces of tomato juice. A large can of tomato juice costs $3.60 and contains 144 ounces of tomato juice
1. Fill the blank with the correct demonstrative adjective. Voy a comprar _________libro de misterio. (this) 2. Fill the blank with the correct demonstrative
Translate the following sentence into an equation. Twice a number is 5 more than 3 times a number.
what is a modern example of the Mayflower compact
The idea that mental states are dispositions to behave in particular ways in certain Circumstances is known as
What do geographers use to organize statistics and information?
What chemical element did hennig brand discover and what was he boiling down when he discovered it
What is an accurate statement about emigrate heading west on the mid-1800s