stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

Respuesta :

vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

$4 each snack

Step-by-step explanation:

Answer Link
madcuzbad818
madcuzbad818 madcuzbad818
  • 12-12-2020

Answer:

x= 4.8

Step-by-step explanation:

5x = 24 and  24/5 = x

Answer Link

Otras preguntas

A/An _____ that's part of a prepositional phrase is known as the object of the preposition.
In a right-angled triangle, the lengths of the perpendicular sides are 15 cm and 8 cm. Find the length of its hypotenuse.
Civilizations appear to develop, flourish, and fall’. In this regard, compare, contrast, and contextualize the social, cultural, political, and economic history
Originally, "The Star-Spangled Banner" was not written as a song. What form of literature was it originally before the words were set to a melody?
IPF Competition: Final selection from the preliminary roster of lifters must be submitted not later than how many days before meet?
Wha is the Partial product of 6 times 2194
Why is it important to learn about other forms of slavery throughout world history, not just slavery here in the United States?
Define the terms systole and diastole. Do atrial systole and ventricular systole occur at the same time?
Since 1900, life expectancy has increased around the world. This is mostly due to what?
What information have burial sites provided about the culture of early China?