click072
click072 click072
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

The grocery store sells 2 pounds of potatoes for $1.50. At this price, how much do 5 pounds of potatoes cost? What is the unit rate?

Respuesta :

kyoto12345hd
kyoto12345hd kyoto12345hd
  • 12-01-2021

Answer:

5 pounds of potatoes is $3.75 1 pound is .75 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

On August 29, 1967, Dr. Richard Kimble's four year search ended. Whom or what had he been seeking?
7 times as much as the sum of 1/3 and 4/5
On August 29, 1967, Dr. Richard Kimble's four year search ended. Whom or what had he been seeking?
Why can we sometimes "hear" noises in the stomach during digestion?
Who led the successful defense of Orleans during the Hundred Years' War and was later burned at the stake? A. Edward III B. Joan of Arc C. Eleanor of Aquitaine
Rewrite 3/100 as the sum of unit fractions
An amusement park has 20 different rides. You want to ride at least 15 of them. How many different combinations of rides can you go on?
convert 19% to a faction in simplest form
how do I find the inverse of y=log⬇1/4 x^5
how to write 23.8 as a fraction