chinarose470
chinarose470 chinarose470
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

You had $25 to spend on school lunches. After buying five of them, you have $15 left. How much did each lunch cost?​

Respuesta :

thesmallerguy26 thesmallerguy26
  • 11-01-2021
each lunch costs $2 because 5 lunches times $2 equals $10
Answer Link
msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 11-01-2021

Answer:

2 each

Step-by-step explanation:

simple math

Answer Link

Otras preguntas

#10 Please help me :)
8. What is a reaction center? A an electron carrier that transports electrons to the dark reaction B a carbohydrate molecule that is produced during photosynthe
Do you guys know the answer
Which is not a true statement about goals? Choose all that apply. Accomplishment come from the completion of a goal. Goals are measurable. Goals are mostly for
The Articles of Confederation established a Congress. a President. a House and Senate. a Congress and a Supreme Court.
3. How did the United States and Germany use the power of the government to solve the problems of the Great Depression?
Gravity is a force that helps to hold the universe together.
19. Which type of volcano is shown in the image? A. Shield volcano B. Fissure C. Ash-cinder volcano D. Composite volcano
Use a related equation that has the variable on one side. Then simplify the other side. T/3 = 15. (A t = 15 ÷ 3; t = 5.) (B t = 15 - 3; t = 12
HELPP!!!! I need the answer please