shamyablue07
shamyablue07 shamyablue07
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal?

a) $21.50 for 4 pounds of chicken

b) $15.10 for 3 pounds of chicken

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-01-2021

Answer:

b) $15.10 for 3 pounds of chicken

Step-by-step explanation:

$15.50 for 3 punds is a great price

Answer Link
JohannaMel JohannaMel
  • 11-01-2021

Answer:

b- $15.10 for 3 pounds of chicken

Step-by-step explanation:

I think this is correct because it is $6 less just for 1 pound less. Sorry if it's wrong!

Answer Link

Otras preguntas

876 divided by 43 plz help
4/5 divided by 120 I NEED THIS ANSWER AS A FRACTION!!!!!!!!!! Anyways yea... plssss help meeeeeeeeeeee
 Please help me !! I’ll give brainliest!
State the degree and end behavior of the following polynomial f(x)=4x^3+3x^5-x^2 - 2
i promise its easy pointsDescribe the theory generally accepted by scientists for the origin of the universe and stars.​
click on the image 20 points
make this a meme please
What is x/6 + 1 = 4 and what is 7x + 4 = 11
enumerate three importance each if tropical rainforest and tropical grassland​
the big finish 2.08 so could u help pls 100 points