hmartinez0777 hmartinez0777
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 9-foot piece of ribbon costs $4.32. What is the price per inch?

Respuesta :

sweetmia256
sweetmia256 sweetmia256
  • 12-01-2021

Answer:

I do believe that the answer is 25 cents per inch

Answer Link
Аноним Аноним
  • 12-01-2021

Hey there!

The ribbon costs 4 cents per inch.

9 feet equals 108 inches, so we can divide 4.32/108.

That equals 0.04, or 4 cents.

Hope it helps! Good luck on your assignment! Have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

Is catalyst a reactant? Why or why not?
what is -15x=0 solution
Butter melts when you heat it in a pan on the stove. Is this a chemical change or a physical change? How can you tell?
Ben had 2 boxes of blocks. • Each box had 100 blocks. • He built a tower with 1/5 of the blocks out of each of the boxes. How many blocks did Ben use to bui
What are two ways that every place on the earth can be located?
When simplifying rational numbers, what would the answer be to 57/69
A girl found the skull of an animal. She did not know what the animal was, but she was sure that it preyed on other animals for its food. Which clue led to her
Factor and solve the equation
30°N, 120°E is located within the continent of..?
What do I do to simplify 77/84 ?