luxni
luxni luxni
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

it cost £2 20
by 5 apples work out how much it would cost by 8 apples​

Respuesta :

hollybeth
hollybeth hollybeth
  • 12-01-2021

Answer:

£3.52

Step-by-step explanation:

2.20/5=0.44

0.44×8=£3.52

Answer Link

Otras preguntas

What is the name Haley in Spanish?
what is 6 times 2/3 (two thirds)?
Perform the following calculations. Express the answers with the correct number of significant figures.a) 7 g - 3.5 g - 2.75 g = b) 200.00 kg - 199.0 kg = c) 25
2x + y = 3 x - 2y = -1 If equation one is multiplied by 2 and then the equations are added, the result is _____.
2x + y = 3 x - 2y = -1 If equation one is multiplied by 2 and then the equations are added, the result is _____.
The ratio of blue marbles to redmarbles in a bag is 11:9. If there are 99 blue marbles, in the bag, how many red marblesare there?
A writing workshop enrolls novelists and poets in a ratio of 5:3.  There are 24 people at the workshop.  How many novelists are there?  How many poets are there
How did the Han emperors support Confucianism
Use a factor tree to find the prime factorization of 164
Compare the three types of volcanic mountains in terms of shape , type of eruption and the materials that make up volcano.