poop5796 poop5796
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?

Respuesta :

arandafambam arandafambam
  • 13-01-2021

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

calculate heat produced when 80000 coulombs of charge is transferred in 1/2 hour through a potential difference of 40 volts
Question:Round the decimal to the nearest hundredth;then write it as a percentageProblem:0.098=___(rounded)=___(percentage) 0.3309 =___(rounded)=___(percentage)
What words have 'port in them?
an electric heater of power 1000W has a resistance of 10 ohm. calculate the magnitude of current
a stray dog ate 12 pf your muffins.that was 3/10 pf all of them.with how many did you start
Solve the system by substitution method X=-4y+4 3x-7y=-7
how much topsoil would i need for a space 24'x24'x4"deep
a meter is one thousandth of a kilometer. write an equation to show the relationship between 962 meters and 0.962 kilometers.
A mixture of alcohol and water is homogeneous while that of oil and water is heterogeneous.explain
What words have 'port in them?