niamontford1 niamontford1
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny bought four cookies for $2 each, and Lisa bought five cookies for $3 each. How much did the girls pay all together for the cookies?

Respuesta :

elmansoriareen
elmansoriareen elmansoriareen
  • 13-01-2021
The total they paid is $23 because 1 of them bought 4 cookies for $2 each so we multiply 4 and 2 we will get $8 and the other girl bought 5 cookies for $3 each so we multiply 5 and 3 and that is $15 so we add $15 and $8 and we will end up with $23
Answer Link

Otras preguntas

what is 6 to the power of 2 divided by 2 times 3 plus 4
Zuberi needs to take 2 pairs of jeans and 4 shirts for every 4 days he spends at camp. how many shirts and pants will he need for 14 days at camp?
Why do scientist try to repeat other scientists experiments
Find all numbers whose absolute value is 2 .
What sacred writings describe the early history of the Hebrews?
What is the decimal for 87 24/25
Explain the relationship between hypotheses and theories?
Asses the validity of the statement; "Jamestown developed into a successful colony because of its strong leadership."
Who was the narrator of A E Housman's famous collection of poems A Shropshire Lad?
Why did President Truman feel he had no choice but to drop the atomic bombs?