geniusflash08 geniusflash08
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos buys 6 cupcakes for $1.20. How much does it cost for 1 cupcake? How much for 10 cupcakes?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 13-01-2021

Answer:

$0.20 per cupcake

Step-by-step explanation:

~Divide

1.2 / 6 = 0.2

Best of Luck!

Answer Link
mekaiferguson mekaiferguson
  • 13-01-2021
For 10 cupcakes it’s $2 and for 1 it’s $0.20.
Answer Link

Otras preguntas

What is a part by part of scrutiny of a given problem
Help with empty questions!
FOR CHANCE TO BE MARKED AS BRAINLIEST PLEASE EXPLAIN HOW YOU GOT THE ANSWER! Anna goes to buy milk. At Store 1, the sale for milk is 3.49 for 1 gallon. At store
Select the place the symbol that will make the statement true |-a| __ |a| (=,>,<,_<,>_
Ribbon is sold by the yard. If the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost by inch?
Bonjour!! I have 5 french questions! Please help! 1. Un boucher travaille dans une ____________. boulangerie boucherie charcuterie librairie2. Un client travail
When did hurricane Irma hit Florida ???
What are some of the major causes of revolutionary movements throughout history?
How did the Cuban missile crisis affect public opinion about President Kennedy?
The sum of three consecutive integers is 153. Find the integers.