RurlMonsterman RurlMonsterman
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

The price of 6 slices of pizza and 4 drinks is $37. The price of 4 slices of pizza and 6 drinks is $33. How much does one drink cost?

Respuesta :

stalecrackers stalecrackers
  • 13-01-2021
One drink cost $2.50
Answer Link

Otras preguntas

Which polar coordinates represent the same point as (4, −π/2)
How was the "I have a dream" speech successful
What are some efficient ways to save energy? Please give AT LEAST 5 EXAMPLES.
AYUDA!!! -(5) + (-6) – (7) + (-8) – (-26)
Medieval music began in about what year
Algebra 2, how do you solve these by square roots?
How do r-values of insulation affect the environment?
Can anyone help me with this? Even just a few answers would be helpful. I'm struggling a little bit
Please explain What was the relation ship of Incas and Pizarro? (explain it to me if you can)
Can someone help me summaries this? I been reading it so many time and I haven't understand it. From the conditions of frontier life came intellectual traits o