addislincoln86
addislincoln86 addislincoln86
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

what is the answer to: Mila bought 26 pounds of sausage for $65.what was the cost per pound of sausage?

Respuesta :

dfsdfbdga dfsdfbdga
  • 10-02-2021

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

divide $65.00 by 26 pounds

Answer Link
gracelin42502 gracelin42502
  • 10-02-2021

Answer: $2.50 per pound

Step-by-step explanation: $65/26 pound = $2.5 per ponund

Answer Link

Otras preguntas

How much was the Ottoman government constrained by the Shari’a?
A poster is shown below: A rectangle is shown. The length of the rectangle is labeled 12 feet. The width of the rectangle is labeled 3 feet.  What are the di
I need help with ones not answered!
What is the correct notation for a calcium ion whose outershell is a full octet?
Which instruction is most important for the nurse to include in the teaching plan for a client who is taking phenelzine?
What provision of the fourteenth amendment serves as a cornerstone of our understanding of civil rights? the all men are created equal clause the grandfather cl
find the measure of an angle between 0° and 360° coterminal with an angle of -110°in standard position.
Most music sounds finished at the end of the final phrase. When an earlier phrase sounds unfinished, it's called a/an A. incomplete cadence. B. first end
over what issue was the war of 1812 fought A control of Canada B independence C trade rights D taxination
Race and ethnicity are buzz words that people use when discussing: