raegancostello94
raegancostello94 raegancostello94
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an
equation to solve this problem. Use c as your variable.

Respuesta :

xavierhutchinosn xavierhutchinosn
  • 10-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:answer is $6 per candy bar/ c=6

Answer Link

Otras preguntas

The cost of four sweaters an two pairs of jeans is 140$. The cost of two sweaters an three pairs of jeans is $150.PART A: Define the variables and write a syste
a cone has a volume 12 pie cubic inches it’s height 4 inches what is the radius?
FIRST CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST Find the height of a right square pyramid that has a rectangular base area of 70 square units and a volume of 140 cubic u
I'LL GIVE BRAINLIEST What are solutions to the equation y^2 - 1 = 80 -5 and 5 -4 and 4 -7 and 7 -9 and 9 which one???
Anyone help me plz. Sorry for the answers
find the speed of a wave that has a wavelength of 6.0 m and a frequency of 2.0 Hz. V=?
How do glucocorticoids enable the body to deal appropriately with stress?
A common component of the income statements of both trading and service businesses is ____________ expenses.
_____A genetic mutation that causes a codon that should code for a specific amino acid to be changed into a stop codon results in a shortened protein product an
need help with something