walmartdoctor
walmartdoctor walmartdoctor
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

50 pounds of pet food for $37.99. What is the cost per pound? ( round to the nearest hundredth)

Respuesta :

sbkrieger sbkrieger
  • 11-02-2021
1 lb of pet food is 76/lb.
Answer Link
anahisalgado465 anahisalgado465
  • 15-02-2021

Answer:0.76

Step-by-step explanation:

Divide $37.99÷50=0.759

Round To The Nearest Cent Which Gets You To 0.76

Answer Link

Otras preguntas

HELP ON MY ALGEBRA PROBLEM
ANSWER ASAP which of the following is true about cells?
Make a sentence for each of these 19 words
Sharon has 20 3/4 pounds of potting soil. She would like to divide the potting soil evenly among 10 flower pots.How many pounds of potting soil should she place
i will apreciate your help ​
I give a crown please help me !
What is the factored form of 2x3 + 4x2 – x?
If the amount of carbon dioxide or sunlight increases will the rate of photosynthesis increase
Using the figure of the bullseye above, what is the probability that a shooter will hit the bullseye two shots in a row? Express your answer as a percentage rou
1^3+2^3+....n^3=(n(n+1)÷2)^mathematical inductions ​