Jaxon bought 5 apples
and 7 bananas at the market.
His bill came to $7.18. If
bananas were $0.49 each,
write and solve a linear
equation to find the cost of
each apple (Ax + By = C)

Respuesta :

The cost of the apples would be 3.75

Answer:

$4.09

Step-by-step explanation: