mslestrange
mslestrange mslestrange
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much
did each egg cost?​

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 13-02-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

Answer Link

Otras preguntas

what is the ratio of 72/80
what moves the chromatids during mitosis?
Which individual do these statements describe? -He was a monk who criticized the Church for the sale of indulgences. -His Ninety-Five Theses led to the Reforma
What is the greatest possible remainder when a whole number is divided by 9
Strep throat, food poisoning, and anthrax are all diseases caused by
what is the scientific notation for - 20.136
Many plants have a waxy cuticle to prevent them from losing water. This is made of A. lipids. B. nucleic acids. C. carbohydrates. D. protein.
Strep throat, food poisoning, and anthrax are all diseases caused by
trees take in what 2 reactants in photosynthesis what else is required
What is the standard form of the equation? 3y-7=-5