Seudónimo Seudónimo
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

make sure ur answer s right pls

make sure ur answer s right pls class=

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 13-02-2021

Answer:

E) $0.35 each

Step-by-step explanation:

(336/40)/24=0.35

Answer Link
LC447
LC447 LC447
  • 13-02-2021

Answer:

E. $0.35

Step-by-step explanation:

First, you have to find the number of oranges: 40 crates • 24 oranges per crate = 960 oranges.

Next, you find the cost of 1 orange:

$336 total cost / 960 oranges = $0.35

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation in slope intercept form for the total cost of any number of tickets at 7 tickets for $5.
What is the starting point for research?
Explain the role of RNA polymerase in mRNA sythesis
Which does not describe an impact of railroads on business and industry in the 1800s? A. Finished goods could be transported to markets quickly. B. Small towns
Buoyancy describes A. the tendency of an object to sink or float B. the pressure of air against a container C. the volume of a substance
Which part of a plot structure introduces the characters and setting? Dénouement Exposition Climax Falling Action
how much is 22% of 850?
Why was the migration of the Aryans to India significant? help , stuck on this question and need to get my work turned in today
Which word can be used to describe William Shakespeare at some point in his life? A. actor B. glove maker C. nobleman D. Puritan
what is 2187 divided by 9 to the power 3?