johanna4
johanna4 johanna4
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

A store sold a certain brand of jeans for $38 one day, the store sold 6 pair of jeans of that brand. How much did the 6 pairs of jeans cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-11-2016
6 pairs of jeans would cost $228.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 10-11-2016
228 Because 38 x 8 = 228.
 
4
 38
x 6
____

228


Answer Link

Otras preguntas

How does using a model help me multiply decimals by whole numbers?
write a short description of horses
-4(4x+4)=2(2-7x) how do u do this and you have to use WHO and check your answer by plugging it in the original equation.SHOW ALL WORK
how far did the mongol empire extend
think about a petal plucked from its flower. is the petal alive according to the characteristics of life? why or why not?
Help on geometry similar triangles #4
1/2(5x-6)-1/3(9x-15)+1
I have only one rectangular array, and I am between numbers 12 and 16. What number am I?
At 2:00p.m., joon and gerace start driving toward each other from points 174 miles apart. They meet at 4:00 p.m. joon's speed was 7 miles per hour greater than
Revivalist preachers are best described as