BeastMode2424
BeastMode2424 BeastMode2424
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of the Parmesan cheese that weighed 1 1/8 pounds. How much did he pay?

Respuesta :

jeanmarcx
jeanmarcx jeanmarcx
  • 10-11-2016
cross multiply 11/8 with the price 13.60 to get a price of $18.7
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-11-2016
13.60 * 1 1/8 =
13.60 * 9/8 =
122.4/8 =
15.30 <==
Answer Link

Otras preguntas

Which is a trait of a index fossil ?
Use a related equation that has the variable on one side. Then simplify the other side. T/3 = 15. (A t = 15 ÷ 3; t = 5.) (B t = 15 - 3; t = 12
Please help me! Thank you! :)
What is one way the author's word choice contributes to the tone of this passage?
Consider the right triangle given below. The length of side b to two decimal places is
Maya sets up two experiments as shown. What question is Maya most likely trying to answer? How does the type of material used in the core affect the strengt
In the literal equation below, what do C and F represent? F = C + 32
If you add together all of the forces exerted on a object and get a non zero value that is called
evaluate the expression 3x +(z+2y)-12 if x=3,y=8 and z=5
The tissues of the arms and leg can't survive for longer than _______ without a continuous blood supply. 2 hours 1 hour 3 hours 4 hours