mskisharocks mskisharocks
  • 10-12-2014
  • Mathematics
contestada

A 9 pound bag of mangoes cost $12.How much does 1 pound of mangoes cost

Respuesta :

Katieplummer Katieplummer
  • 10-12-2014
If 9 pounds cost 12$ you would divide 12$ by 9 to see how much one pound costs. That would be the answer.

12 divided by 9 = .75

One puns would cost .75 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Solve by using the quadratic formula. (If there is no solution, enter NO SOLUTION.) 1/7x^2+1=3/7x smaller value of x = larger value of x=
1. How does Hayden's use of capitalization develop a theme in "[American Journal]"? A: Hayden’s lack of capitalization suggest that all things are equal B: Hayd
How can probability be applied to decision making?
After stealing the money, the speaker thought that he could live like an oil-rich Arabfor a week. ‘Oil-rich Arab’ refer to ............... .(a) people who can m
using the 4 documents from the past 2 weeks (Vietnam war) write an introduction and 2 body paragraphs about the following topics would you have went to Vietnam
16. Barrier islands a.Have lagoons behind them b.Are depositional landforms c.Are vulnerable to storm surge d.All of the above
PLEASE HELP AND SHOW WORK
How many terms are in the expression 3xy+2x+1​
By which rule are these triangles congruent? АА SAS SSA AAS
ideals related to chinese painting