isabela7 isabela7
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost $3.60 for 2 pounds at this rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

aswang8573
aswang8573 aswang8573
  • 12-11-2016
You can buy three pounds of apples with $5.40.
Answer Link
FuturePresident2040
FuturePresident2040 FuturePresident2040
  • 12-11-2016
2 pounds because 3.60 only goes into 5.40 once
Answer Link

Otras preguntas

What kind of particles make up compound
Why does land heat up more faster than water?
How does 4/15=14/n? What does n equal?
How does 4/15=14/n? What does n equal?
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
Why does land heat up more faster than water?
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
List 3 commercial uses of sponges.
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
How does 4/15=14/n? What does n equal?