carmelletoussaint734
carmelletoussaint734 carmelletoussaint734
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Publix sells apples and oranges for $0.79 per pound. Marc puts 1.2 pounds of oranges in his cart then adds some apples. The total cost of his apples and orange is $6.27.​

Publix sells apples and oranges for 079 per pound Marc puts 12 pounds of oranges in his cart then adds some apples The total cost of his apples and orange is 62 class=

Respuesta :

aa33
aa33 aa33
  • 10-03-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

you have to multiply .79 to both a and 1.2. A is wrong because it's saying we need to multiply .79 to 1.2lb. which is the weight of oranges and the total cost of apples and oranges which is 6.27.

Answer Link

Otras preguntas

what’s 1/6 out of 200?
How can you use the distributive property to rewrite 15p+10q as a product?​
why does he look so off
Explain the Pax Romana.
Juan and Rob are selling cookie dough for a school fundraiser. Juan has ttt cookie dough orders, and Rob has 404040 cookie dough orders. They have a total of 75
Which of the following is evidence that a chemical change has occurred? a. Water bubbling when it starts to boil. b. Detergent removing grease from a dish. c. S
True or False. Shapes that have at least one right angle also have at least one pair of perpendicular lines. Explain your thinking.
how do humans change physically​
can someone find the area please?
The Roman government began as a republic, became a __________, and then an empire.Fill in the blank. I NEED A ANSWER FAST!