nicole0408 nicole0408
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple cost Php x per piece. How many will 3 dozen cost?

A. Php 3x
B. Php 12x
C. Php 24x
D. Php 36x​

Respuesta :

rubylexilee rubylexilee
  • 11-03-2021
D.Php 36x because 1 dozen is = 12 pieces so if there’s 3 dozen of apple it would be 12 x 3 the answer which is 36
Answer Link

Otras preguntas

If a substance changes from one phase to another, is it still same substance? why
to find a words meaning, the reader can study the surrounding words, which are called
Cells store genetic information in DNA. That genetic information is used to synthesize _______.
tell me a hypothesis for the corrosion experiment for iron nails?
Write 6 over 10 in terminating decimal
a truck with a mass of 2,000 kilograms accelerates from a stop sign. if the net force on the truck is 4,000 newtons, what is the truck's acceleration in m/s to
how old is diego maradona user: how old is brad pitt user: how old is sandra bullock user: what was the first game released with the wii
Why should you not use power tools around flammable substances?
Thank you Can someone help me please!!!!
Which is NOT true of a scientific law? A. It can be modified or rejected B. It states that an event will occur C. It explains why an event will occur D. It is b