joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

Doing exercise can change the body and the way it functions.True or False?
how many times does 4 go into 236
why did Louis XVI call a meeting to his estates general in 1789
Solve for x: 2x + 5 = -7
A square pyramid has a base area of 36ft2 the pyramids total surface area is 144ft2 what is the area of each triangular face?
How will adding the value 200 affect the mean and median of the data set 10, 15, 17, 17, 19, 20? A. The mean increases and the median stays the same. B. The
what is 820.5 in scientific notation
What is the answer for math problem 6/3+4x4x4=
One result of the purchase of the Louisiana Territory (1803) was that the United States (1) acquired California from Spain (2) gained control of the p
List and describe two ways that scientists can date fossils found in the earth.