maymayrae09 maymayrae09
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the IGA, a 3 lb bag of apples costs $3.54. What is the unit rate for the 3 lb bag?​

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 13-03-2021

Answer:

1.18 per pound

Step-by-step explanation:

3 pounds/3.54 = 1 pound / x       Cross multiply

3*x = 3.54 * 1                                Divide by 3

x = 3.54/3

x = 1.18 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Where and when does the gift of the Moggy take place
Plz answer ( 44 points )
If you could explain why as well for just #6 pleaseee I need help
the structure that houses the cell's genetic information​
HELP WITH GEO 50 POINTS explain it in simple terms pls
Why is the HIV virus so Detrimental?
What is the line of best fit for these points? (0, 6)(2, 10)(-2, 2)(-1, 4) A) y = x + 4 B) y = 2x + 6 C) y = 4x + 4 D) y = -2x + 6
what is the quotient of 5/7÷7/10​
Which of the following is a difference between fixed interval reinforcement schedules and variable interval reinforcement schedules? a. Unlike fixed interval re
help ppppppppppppllllllllllllllllsssssssss