malacath7056 malacath7056
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 12-04-2021

Answer:

y = 0.59x

Step-by-step explanation:

Cost per pound of banana = $0.59

If Number of banana's = x

Total Cost of an item = price per item * number of items

Therefore,

Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas

y = 0.59 * x

y = 0.59x

Answer Link

Otras preguntas

The cost of DVD players has dropped by $20 each year. If a DVD player cost $189 four years ago, how much does it cost today
amber invested 25000 at 2% for 3 years compound simiannually.Find future value at the end of 3 years?
Describe why some people think guns and violence are “cool.”
AREAS AND VOLUMES OF SIMILAR SOLIDS URGENT?
How much does 9.8 liters of ammonia (NH3) weigh at standard temperature and pressure (273 K and 100 kPa)?
when light reflects on a smooth surface it undergoes a change in?A. SpeedB. Wavelength C. Frequency D. All of the above E. neither of the above
-5y + 8 = -3y + 10 Having a bit of trouble with this equation.
Solve for m 3−2(9+2m)=m
How can you solve 4/3x - 14 < 6?
How many moles of HCl are present in 4.7 L of a 4.23 M HCl solution?