Brandonhall4502 Brandonhall4502
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ratio..A candy store sells snacks by weight. A six ounce bag of candy cost $3.60. Predict the cost of a 2ounce bag.

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 13-04-2021

Answer:

A 2 ounce bag costs $1.2.

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can use a role of three to find the cost of a 2 ounce bag given that you know that a six ounce bag costs $3.60.

6 ounce bag → 3.60

2 ounce bag →   x

x=(2*3.60)/6

x=7.20/6

x=1.2

According to this, the answer is that a 2 ounce bag costs $1.2.

Answer Link

Otras preguntas

List 12 pt, 3 gal, and 16 cups in order from least to greatest
If you have 40 cups of milk how many quarts do you have?
Briefly explain the main principles behind restorative justice
Discuss the consequences for challenging Church doctrine in the years leading up to the Enlightenment era. How did the struggle of Galileo both embody this conf
an agreement signed by Italy and Germany to strengthen their military and political relationship
What was William Byrd known for as a "Genius" of what instrument
early egypt was successful partly based off of its location on the
Mark knows that he will need to buy a new car in 5 years. The car will cost $15,000 by then. How much should he invest now at 8%, compounded quarterly, so that
Arrange these numbers from least to greatest
Benedicts reagent is an indicator for the presence of ______________ in solution. A) sugars B) proteins C) amino acids D) polyunsaturated fatty acids