tristand0713
tristand0713 tristand0713
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Target sells 12 bottles of water for 2$ and sells 24 bottles for 3$, what is the better price?

Respuesta :

kylefletcher53
kylefletcher53 kylefletcher53
  • 12-04-2021

Answer:

The 24 bottles for 3$

Step-by-step explanation:

12 bottles for 2$ x 2

= 24 bottles for 4$

This means the 24 bottles for 3$ is the better price per bottle.

Answer Link

Otras preguntas

the sum of four consecutive integers is -18. What is the greatest of these integers?​
Determine the product of -8 and -4. 0-12 12 0-32 32
Show your work: Express 160 pounds (lbs) in kilograms (kg). Round to the nearest hundredths.
The equation A=p(1+r)^t can be used to calculate compound interest on a savings account. A = future balance, p = current balance, r = rate of interest, and t =
5/3x+5=1/3x-3 what does x represent
how is the system of veins on a leaf similar to and different from the system of streams and rivers that carry water into a larger river, like the Mississppi
What were the reasons the English immigrated to what becomes the thirteen colonies? Remember there may be multiple reasons and different region's may have attra
tapeworm and lice are example
Find the solution of the system of equations. –8x + 15y = –28 2x + 5y = -28
On a biology field trip near campus you observe layers of volcanic rock, eroded mountain rocks, and even rocks apparently formed near an ocean coast. You notice