buvucvin buvucvin
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

c) If Sam only has $25. how much fuel can be bought for $1.40/L?

Respuesta :

Fastrace18
Fastrace18 Fastrace18
  • 10-05-2021

Answer:

17.86 liters of fuels

Step-by-step explanation:

25 / 1.40 = 17.86

Or 17 if you cannot buy for less than $1.40

Answer Link
asmreatinggirls asmreatinggirls
  • 10-05-2021
17.85

explanation:
25 ÷1.40= 17.85714285714286
Answer Link

Otras preguntas

If sin 115° ≈ 0.91 and cos 115° = -0.42, then sin -115° =
Which phrase describes the linear relationship between the values of x and y shown in the table? x l y -3 l 9 0 l 0 3 l -9 A. y is 3 times x B. x is 6 more
a bag contains 7 red chips and 11 blue chips. two chips are selected randomly without replacement from the bag. what is the probability that the two chips are N
please help need nowww will give brainlest to right answer -144π = -12πk
wats 10 to the 2nd power divied by 5 to the 2nd power
Did the Aztecs bungee jump?
Help!! Please photo art attached below
solve for m - hp = d for p please actually help this is my first assignment of the year and can’t fail
Why do you think many parents see marijuana as much worse than alcohol and tobacco? Do you agree?
Find the slope (rate of change) of each representation. Please explain how you got it.