JovanyG26 JovanyG26
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 cans of cat food cost $40.00 then
how much would it cost for 60 cans ?

Respuesta :

frannievans0
frannievans0 frannievans0
  • 10-05-2021

Answer:

$200.00

Step-by-step explanation:

because if you do a ratio:

12=40

60=?        

60 divided by 12 is 5, and whatever you do to the top you must do to the bottom, so then you gotta do 40 times 5=200

Answer Link

Otras preguntas

Help fast Pleaseeee Please show all workkkkk
One example of consecutive odd integers would be 3, 5, 7, 9, ... If the first consecutive odd integer is represented by x, which algebraic expression represents
Determine whether the given number is a solution of the given equation. Is 9 a solution of x-11 = - 2?
here are 10 numbers 3 7 2 4 7 5 7 1 8 8
Article II of the constitution states that the president is also..? leader of the senate a general in the army commander in chief leader of congress
PLEASE HELP QUICK 100 POINTS Do you think ASL expression is influenced by the body language, tone of voice, or other expressions that go along with English? Ho
Find the slope of the line that passes through the two given points: (2, 3) and (6, -13)
Which of these has the form of a spiral?
In Chapter 1 of The Hobbit, how does the story of the Old Took of Tookland shape the reader's understanding of Bilbo's character O It explains the hobbits' role
How many total atoms are in one molecule of maltose?