summerp433
summerp433 summerp433
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Sally purchases 3 bags of Doritos for $3.96. What is the unit rate

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-05-2021

Answer:

the unit rate is 1.32 per bag

Step-by-step explanation:

divide 3.96 by 3

Answer Link
easthama
easthama easthama
  • 11-05-2021

Answer:

The unit rate or the cost of one bag of Doritos is 1.32

Step-by-step explanation:

3.96 ÷ 3 = 1.32

Answer Link

Otras preguntas

How does inez bring awareness to missing and murdered women in california?
What is the five adjective please tell why u selected them so ik its not wrong
simplify the expression 15(6 - g)
You are cutting shapes. Paper measures 40 cm x35. Each shape is 4cm x5cm. What is max number of shapes you can cut out from large sheet of paper.
a benefit of a bicameral legislature is that it
In your own words, describe the structure and function of the gastrointestinal tube?
If a ribbon that is 30.1 inches long is to cut into equal pieces that are 1.75 inches long how may pieces of ribbon can be created ?
Given the equation 2x + 4 = 4x − 2, select the reasoning that correctly solves for x.
Why is the Louisiana purchase treaty an important document in the study of manifest destiny
Help me answer the question