williamstysen6 williamstysen6
  • 12-05-2021
  • Mathematics
contestada


Three pounds of bananas cost $1.47 and 2 pounds of grapes cost $1.18. Which fruit is less expensive per pound? Explain how you know
​

Respuesta :

XxTwilightxX
XxTwilightxX XxTwilightxX
  • 12-05-2021

Answer:

Grapes are less expensive

Step-by-step explanation:

First, find how much money 1 pound of each fruit is:

Bananas: $1.47 / 3 = $0.49

Grapes: $1.18 / 2 = $0.59

Compare:

0.49 < 0.59

So grapes are less expensive

Answer Link

Otras preguntas

Scientists know exactly why the agricultural revolution began
Use a transformation to solve the equation. –8c = 56 A. c = –48 B. c = –7 C. c = 7 D. c = 48
bob's backyard measure 89 ft. wide and 154 ft. long. what is the area?
Can u help me with the whole page
2.1x+1.3x-4.6=2.2 help plz
what is 3 1/6 In decimal form
70x6000. Use the associative and commutative properties to calculate this product mentally.
What are 7 different types of knife cuts?
53,000,000 scientific notation
Which colonial region had the distinction of being the MOST culturally diverse