mikecoxlong24 mikecoxlong24
  • 12-05-2021
  • Business
contestada

If the cost of a package of 12 hamburger buns was $2.49, what would the unit price of one hamburger bun be?

Respuesta :

anthonyabouzeid4
anthonyabouzeid4 anthonyabouzeid4
  • 12-05-2021
We know that 12 buns are 2.49$ and we want one bun so we divide the price by 12 to get the price of one:

2.49/12=0.2075$ for one bun
Answer Link

Otras preguntas

Before purchasing home gym equipment, it's important to assess your dedication to its use.Before purchasing home gym equipment, it's important to assess your de
If a flag pole is 9 yards long how many feet is that
Do u think Lincoln knew that the confederates would fire first and why
I need help on history
HELP ME PLEASE Can someone label this please
How can a reader learn to interpret poetry better, according to the essay? A. By researching common themes in poets' past works B. By considering only the
How many numbers from 300 to 899 contain atleast one four Digit problem answer is 195 dont know the digits
abba cddc effe This pattern gives information about which element of a poem? A. Rhythm B. Stanza C. Meter D. Rhyme
What is the average temperature in the polar zones? 10°C 5°C 0°C -5°C -10°C
Visible light is a type of mechanical wave.