ninan8dpaldantahite ninan8dpaldantahite
  • 12-12-2016
  • Mathematics
contestada

Pears cost $1.25 per pound. What is the cost of 4.5 pounds of pears

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
1 pound of pear cost = $1.25
So, 4.5 pound of pear will cost = 1.25 * 4.5 = $5.625

So, your final answer is $5.625

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Identify the graphed linear question. A. y=5x+2 B. y=5x-2 C. y= -5x+2 D. y= -5x-2
Article on Cleaniless is next to e
please help this is due 11:59am​
Write an equation and solve:Kiran is trying to save $144 to buy a new guitar. she has $34 and is going to save $10 a week from money she earns mowing lawns. she
Question 5 of 25 Which of the following ratios would most likely represent the ratio of an actual rocket to a model rocket? A. 1:96 B. 2:1 C. 96:1 D. 1:7 SUBMIT
which rock type modt often contains fossils? bioclastic, crystalline, extrusive, or intrusive
What does Mr. Kraler tell Mr. Frank about Carl? In Anne Frank
Please find x y and z !!!!!! URGENT! Bots taken down
write a paragraph on why we should have more time off of school. 6 months of summer and 6 months of school​
People often speak of hatred as ""blind""? Why does Szymborska describe it as having ""a sniper’s keen sight""? Do you agree?