Jeremiahwalkes Jeremiahwalkes
  • 11-07-2021
  • Mathematics
contestada


At a store, 2 gallons of milk cost $6.
Which is the value of the ratio of dollars to gallons of milk?
0.33
per gallon
$3 per gallon

Respuesta :

onyikeinnocent
onyikeinnocent onyikeinnocent
  • 11-07-2021

Answer:

B

Step-by-step explanation:

$3 per gallon

that is the procedure above

Answer Link

Otras preguntas

I need help please !!!!!!
What criteria are used to classify matter?
Puberty is caused by the release of follicle stimulating hormone and luteinizing hormone from the pituitary gland. These hormones are delivered to the ovary in
can any one of you can answer my question essay on my craziest invention as a scientist the essay should be 350 words if you answer this questions you will get
what are the x- and y-intercepts of the graph of -7x + 4y = -14
Why would an enzyme in a certain species of bacteria have the highest reaction rate in an environment of 100 F?
Equipment with a cost of $225,000 has an estimated salvage value of $15,000 and an estimated life of 4 years or 10,000 hours. It is to be depreciated by the str
How does the us Supreme Court work
Which best explains why the expression 1 b2 - 4ac cannot be rewritten as b1-4ac during the next step? O Negative values, like -4ac, do not have a square root. T
A team of journalists has decided to take a survey asking a group of 100 people whether herbal supplements help to alleviate symptoms of depression. The survey