bmccoy4845 bmccoy4845
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

a store sells a 1 1/4 pound of turkey for 9 dollars what is the unit price of the turkey in the package

Respuesta :

ekanayakendb
ekanayakendb ekanayakendb
  • 10-08-2021

Answer:

7.20 dollars

Step-by-step explanation:

1 1/4 can be expressed as 5/4 ((1*4+1) /4)

If price of 5/4 pound of turkey = $9

Price of 1 pound of turkey = $9 / (5/4)

( Same way you'd divide the price of 2 pounds by 2 to get the price of 1 pound)

$9 / (5/4) = $7.2

Answer Link

Otras preguntas

EN QUE LUGAR SE HA ENCONTRADO UNA COMUNIDAD DE ANIMALES DOY CORONA <3
Could anybody look over my AP US Government Exam and correct me on anything I might have gotten wrong
Read the excerpt written by James Madison in Federalist #51. If men were angels, no government would be necessary. If angels were to govern men, neither extern
What is the quotient? -4/5 ÷ 2​
why is there tension between carter druse and his father in 'A Horseman in the Sky?
A 1.2 kg hammer slams down on a nail at 5.0 m/s and bounces off at 1.0 m/s. If the impact lasts 1.0 ms, what average force is exerted on the nail?​
eve, an eaversdropper, wants to
What challenge did stormy the brave face and how was he a hero stormieand the octopus
6. Write an expression that can be used to multiply 6 x 195 mentally.
based on the excerpt, what does the speaker think of his neighbor?