cungthaboi7
cungthaboi7 cungthaboi7
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 4-cup bottle of wood polish costs $17.84. What is the price per pint?

Respuesta :

assassinwolf2311
assassinwolf2311 assassinwolf2311
  • 10-09-2021

Answer:

$8.92

Step-by-step explanation:

divide 17.84 by 2 because 2 cups = 1 pint

Answer Link
arjuneraveena arjuneraveena
  • 10-09-2021

Answer:4.46

Step-by-step explanation: 17.84/4 = 4.46

Answer Link

Otras preguntas

AROUnd 20% of all yearly deaths in the United States can be attributed to chronic
WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT I'm having a bit of trouble with this question-
Which three of the following fractions are equivalent fractions to Select all that apply. A.6/10 B.12/15 C.12/20 D.15/25
In the first paragraph, the words "disrobed," "unveiling" and "deconstructed" primarily serve to
will you please explain me the story of the battle of adwa its urgent
How to find sin in trigonometry
Explain the coming of the First World War. What was the war really about? Why did virtually all the European Powers become involved? Why did the United States i
Complete the square and graph: 4y^2+x+8y+1=0
Why free speech is so important
Find two numbers if their sum is 91 and the ratio is 6:7.