madisonnichole56 madisonnichole56
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

Kate bought a bag of grapes that was 3.2 pounds. The bag of grapes cost $6.24. What was the price per pound for the bag of grapes.

Respuesta :

umaira1901 umaira1901
  • 11-09-2021

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

3.2 pounds -> $6.24

1 pound -> $6.24÷3.2=$1.95

Answer Link

Otras preguntas

what is 91 divided by 7 in long division
Does anyone know what this is | | and what it does in math?for example |4|
How much does 16 go into 75
Mai borrowed $12,000 at 5% interest for 6 years. What was the total interest Mai paid? $
what was the name of the church that England created when they broke away from the Roman Catholic Church
Which of the following is an example of a homogeneous mixture? A. Bronze B. Sand C. Copper D. Zinc
Evaluate the expression by using the given value of the variables. y ÷ 2 • 4 – 10 ÷ x + 6 where x = 5 and y = 16 A. 3 B. –3 C. 21 D. 36
12.92 divided by 3. 4 what is the answer
How do you do 4x^2+3x-10=0
What actions cause the Shang to lose the Mandate of heaven?