KingSavage9001 KingSavage9001
  • 11-10-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Glaser was extremly hungry one day and decided to eat some delicious tacos. She bought 6 tacos for 10$ and this rate houch would 4 tacos cost?

Respuesta :

noahwebbj noahwebbj
  • 11-10-2021

Answer: First you want to divide $10 from 6 tacos. You should get a number like 1.6666 continuing, the. You want to multiply the 4 tacos times the answer you got from 10/6 so your problem would look like 1.66667 x 4

You should get 6.6667 or you can sum it up with 6.67 or $6.70

Answer Link

Otras preguntas

How might this influence the content of Document B?
Please help answer this question! Thanks
Please help 7(-37 + k) = 26
which of the following is the set F of the factors of 6?
Please help me out with the question
How can simbols destroy the possibility of effeclive communication? How can they also be used for good ?
Makenzie has planted tulips and roses in her garden. The ratio of tulips to total flowers in her garden is 3:8. Which THREE statements are true about Makenzie’
How to do this question
Rashaj has $37.25 in his wallet. He would like to purchase a movie ticket and some candy. The ticket costs $7.25 and each box of candy costs $3.75. He claims he
pls help, i will give brainiest if you do!