sasha01 sasha01
  • 13-01-2015
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

Respuesta :

katiebugogden
katiebugogden katiebugogden
  • 13-01-2015
At this rate 1 quart would cost $1.10 and 1 pint would cost $.55
Answer Link

Otras preguntas

Help me to understand this: V=lwh; l=14, w=8, h=3 (volume of a rectangular box)
Simone saved $65.35 more than her brother Dan and $37.50 less than her sister Carly. Carly saved $127.75. Write and solve equations to find how much money Simon
a bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
If f(x)=-2x+7 and g(x)=x^2 -2 find the general rule for f(g(x))
ten interesting facts about radium and polonium
Write in factored form: 13x - 26
How many molecules are present in the following quantity 0.250 mole of H2O
what did Napoleon promise the French people after the reign of terror
Please help confused with half life /compound interest problems 1. Fermium-252 decays in 10 minutes to 76.1% of its original mass. Find the half-life of fermium
I don't understand the functions of a polynomial function?