swagboyf510
swagboyf510 swagboyf510
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

7. Milk chocolates cost $12.80 per pound. How much does 1 3/4 pounds
cost?

Respuesta :

expert27
expert27 expert27
  • 10-11-2021

Answer:

$22.4

Step-by-step explanation:

The cost of milk chocolate per pound = $12.80

= 7/4 x 12.80

= 7 x 3.2

= $22.4

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

In pure water, a red blood cell from an animal will swell and burst, but a leaf cell from a plant will not. Which structure in the leaf cell is responsible
in the diagram AB bisects FAE. BF=5x and BE=x2+6. Solve for x.
can anyone help me with this problem ?
accurate estimation of 75-33
Each year Earth moves once around —
How do you write 0.045 as a reduced fraction
A resistance of  10ohm is bent in the form of a closed cirle. What is the effective resistance between the two pints of any diameter of this circle?
A soccer is having a car wash. The team spent $55 on supplies. They earned $275, including tips. The team profit is the amount the team made after paying for su
solve for x 6(x+5)-3(x-2)=12x+18
in the diagram AB bisects FAE. BF=5x and BE=x2+6. Solve for x.