BatmanVS6798 BatmanVS6798
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mia bought 6 pounds of bananas for $3.54. How much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

KikiH10
KikiH10 KikiH10
  • 12-11-2021

Answer:

$0.59

Explanation:

$3.54 divided by 6 is $0.59. This concludes that 1 pound is $0.59. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

List 3 ways our interpretation of the U.S. Constitution can change.
Which expression is a trinomial of degree 1? A. x^3+x^2-x B. xy^2 C. 6+x-y D. 3x-y
Please answer this question
In the odysseus, which personality trait does odysseus reveal when he ventures in to the cyclops cave? a.humilityb.diligencec.recklessnessd.ungratefulness
A tension assembly places _______ on the thread. a. tug b. pressure c. resistance d. pull
Which of the following is the best way to decrease an object's acceleration? increase force decrease mass increase mass reduce friction
Match each word from Column A with the correct definition from Column B. Column A Column B 1. blunt 2. fatigue 3. eliminate 4. instinct 5. throb 6. bland
What is the least amount of surface area possible on the rectangular prism with the volume of 64 in.³ with work
define thermal energy
Burning your tongue on hot toast is an example of heat transfer by: 1. radiation 2. conduction 3. convection 4. refraction