ubaldo7068 ubaldo7068
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy 12 cans for $9.00 or 4 cans for $3.00.


SHOW YOUR WORK please

Respuesta :

itdoesntmatter101 itdoesntmatter101
  • 10-11-2021

Answer:

Both are equal prices per can

Step-by-step explanation:

9/12 = 3/4 = .75 per can

3/4= .75 per can

Answer Link

Otras preguntas

iosadjbwehguiashaudhudhu
Whats one thing in your life you wish you could undo
What role, if any, should communication technology play in their growth and staffing plans? should they try to keep all employees based in Seattle,or might ther
In general, how are the measures of central tendency and variability used to analyze a data distribution
Which of the following is not a hormone and neurotransmitters except A) epinephrine B)dopamine C) serotonin D) acetylcholine
what is the length of ad A. 1 unit B. 2 units C. 3 units D. 4 units
A coastal community is drafting a plan in case of a hurricane. Which action is an appropriate element for an effective plan? creating a map of areas that are n
Real Estate Question A buyer is purchasing a property for $500,000. He has a down payment of $50,000 and is financing the rest. What's the amount of the loan or
A cabinet maker used 2.8 gallons of varnish on 8 cabinet doors. At this rate, how many gallons of varnish are required for 60 cabinet doors?​
What’s the equation?