addibell
addibell addibell
  • 11-01-2017
  • Mathematics
contestada

Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-01-2017
36.89 / 8.6 ≈ 4.29
Hope this helps!
Answer Link
akindave
akindave akindave
  • 11-01-2017
$36.89/8.6=$x/1. cross multiply

x=36.89/8.6=$4.3
Answer Link

Otras preguntas

how do I factor this polynomial? q^2-121
Consider polynomial function f(x) = (x+ 1)(x−2)(x−3). (a) Find all zeros. (b) The zeroes divide R into a few open intervals. Find sign of f(x) for x in each int
what were dr seuss strengths and struggles
solve for x of (8x+30)°(4x+18)°
Which of the following pairs does NOT represent a correct relationship? (A) glucose; polysaccharide (B) starch; polysaccharide (C) starch; carbohydrate (D) gluc
A square and a circle have equal areas. Which shape has shorter perimeter?
Explain why Mercury,Venus,and Mars are not likely to support life as we know it.
who is the aztec king
Find two numbers whose product is -140 and sum is -4.
Simplify the expression. Write the answer without using parentheses or negative exponents.((x^4 y^2)^5)/((x^2 y)^2)