denneshaphillips20 denneshaphillips20
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 candy canes cost $318, what will be the cost of 4 candy canes?​

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 10-12-2021

Answer:

4 candy canes = $ 106

Step-by-step explanation:

Using unitary method to solve this question.

Given that:

12 candy canes = $ 318

Divide both sides by 12

1 candy cane = $318/12

1 candy cane = $26.5

Now, Multiply both sides by 4

4 candy canes = $ 26.5 * 4

4 candy canes = $ 106

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

Hope this helped!

~AH1807

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is an example of hyperbole? A. His words were as soft as the petals of a flower B. We had mile high ice cream cones for dessert C. The group of c
Can someone please give me a detailed answer please.
what was about the apple that concerned jonas in the book the giver?
if m ADC=134°,then m BDC=
eligious militancy is restricted to ___ A. Christianity B.islam C.judisim D.all beliefs
who studied and described the brain A)Aristarchus B) Euclid C) Herophilus
What is the product of (7x+2) and 20-3x/4
Find the coordinates of point, P, which divides the line segment from A = (4, 0) to B = (6, 8) in a ratio of 1:2.
In what ways was the economy of the new south different from and similar to economy of the past ?
What are similarities between mental and emotional health?